Sebepoškozování

1. srpna 2007 v 12:23 | aduska |  sebepoškozování
Tento zajímavej članek jsem našlatady

různe typy

Psychotické

Psychotické SZ zahrnuje odstranění nebo amputaci částí těla, jako jsou oči, končetiny, uši a genitálie. Obvykle se jedná o odezvu na vizuální nebo zvukové halucinace. Tento druh SZ je velice krutý a snadno identifikovatelný.

Organické

Organické SZ většinou vzniká jako důsledek autismu, vývojových vad a dalších fyziologicky podmíněných poruch. Je vždy způsobeno fyzickými nebo chemickými problémy organismu. Projevy zahrnují bití hlavou o tvrdé předměty a kousání rtů.

Typické SZ

Typické SZ je vyústěním emočních nebo psychologických důvodů, nesouvisejích s psychotickými ani tělesnými poruchami. Naprostá většina sebezraňujících lidí spadá do této kategorie. Účelem tohoto druhu SZ je cítit se šťastnější a vyrovnat se se životem. Následuje seznam nejčastějších způsobů zraňování se:

Řezání

Řezání je nejběžnější způsob, kterým se lidé zraňují. Obvykle tak činí pomocí nože, žiletky, kusu skla, nebo jiného ostrého předmětu. Většina řezů je provedena na rukou, nohou, zápěstí a hrudníku; někdy lidé řežou i na jiné části těla, jako břicho, obličej, krk, poprsí a genitálie. Ale řezání do rukou a zápěstí je nejtypičtější, protože se pro něj dá snadno najít výmluva.

Pálení

Pálení je dalším běžným způsobem, kterým se lidé zraňují. Obvykle s pomocí cigaret, zapalovačů, rozžhavených předmětů (cejchovací železa, kuchyňská pánev) a hořích předmětů. Občas lidé dokonce používají zápalné substance jako benzín, alkohol, tekutina do zapalovačů... Stejně jako u řezání i zde bývají obvykle zasaženy ruce, zápěstí, nohy a hrudník.

Zabraňování ranám v hojení

Naprostá většina lidí si podvědomě "hraje" se svými ranami, ale bez záměru to není považováno za SZ. Někteří si však předčasně vyndavají z rány stehy, bodají do nich ostrými předměty, nebo se snaží jinak dosáhnout jejich znovuotevření.

Bití

Dalším způsobem je bití se pěstmi do hlavy nebo do stehen. Ačkoliv to nemusí vypadat tak závažně, jako třeba řezání, děje se tak ze stejných důvodů a se stejnými důsledky.

Extrémní okusování nehtů

Spousta lidí si kouše nehty. Ale pokud je to děláno se záměrem zranit se, děje se tak častěji a více. Může skončit až zraněním a poškozením nehtů a nehtového lůžka. Lidé si mohou kousat nehty tak, že začnou krvácet.

Škrábání

Další z běžných věcí, která může přerůst v SZ. Lidé, kteří tuto metodu používají, tak činí s extrémní frekvencí, silou a trváním. Celé plochy kůže mohou být rozedřeny do krve. Obvykle se škránou nehty, ale mohou používat i poloostré předměty jako nůž, hřebem, nebo tužku. Někdy tak činí podvědomě.

Vytrhávání vlasů a chlupů

Trichotillomanie - přehnané a opakované odstraňování vlastních vlasů vedoucí k jejich viditelné ztrátě - je dalším z možných způsobů. Obvykle jsou odstraňovány vlasy z temene hlavy, obočí, nebo bradka, ale samozřejmě může jít o chlupy a vlasy z celého těla.

Lámání kostí

Druh SZ, který je vzácnější než ostatní, je vážný a krutý. Obvykle si lidé lámou kosti s pomocí nástrojů (kladivo, cihla a další těžké předměty), ale někdy sebou prostě praští do zdi.
 


Komentáře

1 Elke Elke | Web | 1. srpna 2007 v 16:55 | Reagovat

Ó... no fůůůj, lámání kostí, to bych nechtěla ani vyzkoušet...

2 MAX HACKER MAX HACKER | E-mail | Web | 21. června 2008 v 16:26 | Reagovat

Lámání kostí: Je snad nejhorší způsob... nic podobného sem ještě neviděl.. naštěstí ani neslyšel...

3 Emily Emily | Web | 17. prosince 2008 v 15:18 | Reagovat

Jo, něco znám. A je mi to líto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.